Programme of FOSSACS at ETAPS 2008
Programme of Wednesday, April 2
09:00 - 10:00 SESSION 1 (Wednesday)
- Unifying Invited Talk (room: Europa)
- Verification of higher-order computation: a game-semantic approach
- Luke Ong
10:00 - 10:30 Coffee
10:30 - 12:30 SESSION 2 (FOSSACS, Wednesday)
- GAMES (room: Star)
- Simple Stochastic Games with Few Random Vertices are Easy to Solve
- Hugo Gimbert (LABRI, Bordeaux) and Florian Horn (Paris 7 University)
- The Complexity of Nash Equilibria in Infinite Multiplayer Games
- Michael Ummels (RWTH, Aachen)
- Stochastic Games with Lossy Channels
- Noomene Ben Henda, Parosh Abdulla (Uppsala University) Richard Mayr (North Carolina State University) Luca de Alfaro (University of California at Santa Cruz) and Sven Sandberg (Uppsala University)
- Simulation Hemi-Metrics Between Infinite-State Stochastic Games
- Jean Goubault-Larrecq (ENS, Cachan)
12:30 - 14:30 Lunch
14:15 - 15:15 SESSION 3A (Wednesday)
- Unifying Invited Talk (room: Europa)
- WYSINWYX: What You See Is Not What You eXecute
- Tom Reps
15:30 - 16:30 SESSION 3B (FOSSACS, Wednesday)
- ALGEBRAIC MODELS I (room: Magnolia)
- Beyond Rank 1: Algebraic Semantics and Finite Models for Coalgebraic Logics
- Dirk Pattinson (Imperial College, London) and Lutz Schroeder (Bremen University)
- Linear-non-linear model for a computational call-by-value lambda calculus
- Benoit Valiron (University of Ottawa) and Peter Selinger (Dalhousie University)
- DECISION PROBLEMS I (room: Jazmin I.)
- The Omega-Regular Post Embedding Problem
- Pierre Chambart and Philippe Schnoebelen (ENS, Cachan)
- Complexity of decision problems for mixed and modal specifications
- Adam Antonik, Michael Huth (Imperial College, London) Kim G. Larsen, Ulrik Nyman and Andrzej Wasowski (Aalborg University)
16:30 - 17:00 Coffee
17:00 - 18:30 SESSION 4 (FOSSACS, Wednesday)
- AUTOMATA AND TIMED SYSTEMS (room: Magnolia)
- Classes of Tree Homomorphisms with Decidable Preservation of Regularity
- Guillem Godoy (Technical University Catalonia) Sebastian Maneth (New South Wales University) and Sophie Tison (Lille 1 University)
- A Kleene-Schûtzenberger Theorem for Weighted Timed Automata
- Manfred Droste and Karin Quaas (Leipzig University)
- Robust Analysis of Timed Automata via Channel Machines
- Patricia Bouyer (Oxford University), Nicolas Markey (ENS Cachan) and Pierre-Alain Reynier (Brussels Free University)
Programme of Thursday, April 3
10:30 - 12:30 SESSION 2 (FOSSACS, Thursday)
- LOGICS (room: Magnolia)
- The common fragment of ACTL and LTL
- Mikolaj Bojanczyk (Warsaw University)
- The complexity of CTL* + linear past
- Laura Bozzelli (Naples University)
- Footprints in Local Reasoning
- Mohammad Raza and Philippa Gardner (Imperial College, London)
- A Modal Deconstruction of Access Control Logics
- Deepak Garg (CMU, Pittsburgh) and Martin Abadi (University of California at Santa Cruz and Microsoft Research)
12:30 - 14:30 Lunch
14:15 - 15:15 SESSION 3A (FOSSACS, Thursday)
- Invited Talk (room: Europa)
- Finding your way in a forest: on different types of trees and their properties
- Igor Walukiewicz
15:30 - 16:30 SESSION 3B (FOSSACS, Thursday)
- ALGEBRAIC MODELS II (room: Magnolia)
- Coalgebraic Logic and Synthesis of Mealy Machines
- Alexandra Silva (CWI, Amsterdam) Marcello Bonsangue (Leiden Univ.) and Jan Rutten (CWI, Amsterdam)
- The Microcosm Principle and Concurrency in Coalgebra
- Ichiro Hasuo, Bart Jacobs (Radboud University, Nijmegen) and Ana Sokolova (Salzburg University)
- DECISION PROBLEMS II (room: Ybl)
- Systems of Equations Satisfied in All Commutative Finite Semigroups
- Pawel Parys (Warsaw University)
- Optimal Lower Bounds on Regular Expression Size using Communication Complexity
- Hermann Gruber and Jan Johannsen (LMU University, Munich)
16:30 - 17:00 Coffee
17:00 - 18:30 SESSION 4 (FOSSACS, Thursday)
- PROBABILISTIC SYSTEMS (room: Magnolia)
- On Decision Problems for Probabilistic Buechi Automata
- Christel Baier (Dresden Technical University) Nathalie Bertrand (IRISA, Rennes) and Marcus Groesser (Dresden Technical University)
- Model-Checking ω-Regular Properties of Interval Markov Chain
- Krishnendu Chatterjee, Koushik Sen (University of California at Berkeley) and Thomas Henzinger (EPFL, Lausanne)
- Prevision Domains and Convex Powercones
- Jean Goubault-Larrecq (ENS, Cachan)
Programme of Friday, April 4
10:30 - 12:30 SESSION 2 (FOSSACS, Friday)
- TYPES AND LAMBDA CALCULUS (room: Star)
- RPO, Second Order Contexts, and lambda-calculus
- Pietro Di Gianantonio, Furio Honsell and Marina Lenisa (Udine University)
- An Erasure Semantics for Pure Type Systems
- Nathan Mishra Linger and Tim Sheard (Portland State University)
- The Implicit Calculus of Constructions as a Programming Language with Dependent Types
- Bruno Barras and Bruno Bernardo (INRIA, Palaiseau)
- Strong Normalisation of Cut-Elimination that Simulates Beta-Reduction
- Kentaro Kikuchi (Tohoku University) and Stephane Lengrand (CNRS, Palaiseau)
12:30 - 14:30 Lunch
14:30 - 16:30 SESSION 3 (FOSSACS, Friday)
- PROCESS CALCULI (room: Star)
- Symbolic Semantics Revisited
- Filippo Bonchi and Ugo Montanari (Pisa University)
- Deriving Bisimulation Congruences in the Presence of Negative Application Conditions
- Guilherme Rangel (Berlin Technical University) Barbara Koenig (Duisburg-Essen University) and Hartmut Ehrig (Berlin Technical University)
- Structural operational semantics for stochastic process calculi
- Bartek Klin (Edinburgh University) and Vladimiro Sassone (Southampton University)
- Compositional Methods for Information-Hiding
- Christelle Braun, Konstantinos Chatzikokolakis and Catuscia Palamidessi (INRIA, Palaiseau)
16:30 - 17:00 Coffee
17:00 - 18:30 SESSION 4 (FOSSACS, Friday)
- VERIFICATION (room: Star)
- Products of Message Sequence Charts
- Philippe Darondeau, Blaise Genest and Loic Helouet (IRISA, Rennes)
- What else is decidable about arrays?
- Radu Iosif (CNRS, Grenoble), Peter Habermehl (ENS, Cachan) and Tomas Vojnar (Brno Technical University)
- Model checking freeze LTL over one-counter automata
- Stephane Demri (ENS, Cachan) Ranko Lazic (Warwick University) and Arnaud Sangnier (ENS, Cachan)
Detailed Programme Information:
- Main Conferences:
Complete Programme,
CC,
ESOP,
FASE,
FOSSACS,
TACAS
- Workshops:
ACCAT,
ByteCode,
COCV,
CMCS,
DCC,
FESCA,
FIT,
FORMED,
GALOP,
GT-VMT,
LDTA,
MBT,
MOMPES,
PDMC,
QAPL,
RV,
SafeCert,
SC,
SLA++P,
WGT,
WRLA
ETAPS 2008 |
Top |
HTML 4.01 |
Last Update: 2007-12-27