Programme of FASE at ETAPS 2006
Programme of Monday, March 27
10:30 - 12:00 SESSION 2 (FASE, Monday)
- Distributed Systems (chair: Reiko Heckel, room: EI 9)
- GPSL: A Programming Language for Service Implementation
- Dominic Cooney, Marlon Dumas, and Paul Roe (Queensland Univ. of Technology, AUS)
- A Formal Approach to Event-Based Architectures
- José Luiz Fiadeiro (Univ. of Leicester, UK) and Antónia Lopes (Univ. of Lisbon, P)
- Engineering Self-protection for Autonomous Systems
- Manuel Koch and Karl Pauls (Freie Univ. Berlin, D)
12:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 SESSION 3 (FASE, Monday)
- Orthogonal Process Activities (chair: Tetsuo Tamai, room: EI 8)
- A Graph-based Approach to Transform XML Documents
- Gabriele Taentzer (Technische Univ. Berlin, D) and Giovanni Toffetti Carughi (Politecnico di Milano, I)
- OMake: Designing a Scalable Build Process
- Jason Hickey and Aleksey Nogin (California Institute of Technology, USA)
- Automatic Generation of Tutorial Systems from Development Specification
- Hajime Iwata (Waseda Univ., J), Junko Shirogane (Tokyo Woman's Christian Univ., J), and Yoshiaki Fukazawa (Waseda Univ., J)
- A Software Implementation Progress Model
- Dwayne Towell (Abilene Christian Univ., USA) and Jason Denton (Texas Tech Univ., USA)
16:00 - 16:30 Coffee
16:30 - 18:00 SESSION 4 (FASE, Monday)
- Behavioral Models and State Machines (chair: Alan Hartman, room: EI 8)
- Regular Inference for State Machines with Parameters
- Therese Berg, Bengt Jonsson (Uppsala Univ., S), and Harald Raffelt (Univ. of Dortmund, D)
- Automated Support for Building Behavioral Models of Event-Driven Systems
- Benet Devereux and Marsha Chechik (Univ. of Toronto, CDN)
- A Behavioral Model for Software Containers
- Nigamanth Sridhar (Cleveland State Univ., USA) and Jason O. Hallstrom (Clemson Univ., USA)
18:05 - 18:50 EASST MEETING (Monday)
- EASST General Assembly (room: EI 8)
- All EASST members are invited.
19:30 SOCIAL EVENT (Monday)
- Reception in the Vienna City Hall
- The Bürgermeister der Bundeshauptstadt Wien invites all ETAPS participants to a reception in the Rathaus - free admittance
Programme of Tuesday, March 28
08:30 - 09:30 SESSION 1 (FASE, Tuesday)
- Invited Talk (chair: Luciano Baresi, room: EI 7)
- A Programming Model for Service Oriented Applications
- Francisco Curbera (IBM T.J. Watson, USA)
09:30 - 10:00 Coffee
10:00 - 12:00 SESSION 2 (FASE, Tuesday)
- Empirical Studies (chair: Maura Cerioli, room: EI 8)
- An Empirical Study of the Impact of Asynchronous Discussions on Remote Synchronous Requirements Meetings
- Daniela Damian (Univ. of Victoria, CDN), Filippo Lanubile, and Teresa Mallardo (Univ. of Bari, I)
- Evaluation of Expected Software Quality: A Customer's Viewpoint
- Krzysztof Sacha (Warsaw Univ. of Technology, PL)
- Using Design Metrics for Predicting System Flexibility
- Robby, Scott A. DeLoach, Valeriy A. Kolesnikov (Kansas State Univ., USA)
12:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 SESSION 3 (FASE, Tuesday)
- Requirements and Design (chair: Heike Wehrheim, room: EI 8)
- Combining Problem Frames and UML in the Description of Software Requirements
- Luigi Lavazza (Univ. dell'Insubria and CEFRIEL, I) and Vieri Del Bianco (CEFRIEL, I)
- Amplifying the Benefits of Design Patterns: From Specification Through Implementation
- Jason O. Hallstrom (Clemson Univ., USA), Neelam Soundarajan, and Benjamin Tyler (Ohio State Univ., USA)
- The Good, the Bad and the Ugly: Well-formedness of Live Sequence Charts
- Bernd Westphal and Tobe Toben (Carl von Ossietzky Univ. Oldenburg, D)
- Concerned about Separation
- Hafedh Mili (Univ. du Québec à Montréal, CDN), Houari Sahraoui (Univ. de Montréal, CDN), Hakim Lounis, Hamid Mcheick, Amel Elkharraz (Univ. du Québec à Montréal, CDN)
16:00 - 16:30 Coffee
16:30 - 18:00 SESSION 4 (FASE, Tuesday)
- Model-Based Development (chair: Antónia Lopes, room: EI 8)
- Algebraic Specification of a Model Transformation Engine
- Artur Boronat, Jose Á. Carsí, Isidro Ramos (Polytechnic Univ. of Valencia, E)
- Fundamentals of Debugging using a Resolution Calculus
- Daniel Köb and Franz Wotawa (Technische Univ. Graz, A)
- A Technique to Represent and Generate Components in MDA/PIM for Automation
- Hyun Gi Min and Soo Dong Kim (Soongsil Univ., ROK)
19:30 SOCIAL EVENT (Tuesday)
- Main Conference Banquet in the Orangery of Schönbrunn Palace
- Tickets needed - see registration
Programme of Wednesday, March 29
08:30 - 09:30 SESSION 1 (Wednesday)
- Unifying Invited Talk (chair: Perdita Stevens, room: EI 7)
- Software Engineering: Emerging Goals and Lasting Problems
- Carlo Ghezzi (Politecnico di Milano, I)
09:30 - 10:00 Coffee
10:00 - 12:00 SESSION 2 (FASE, Wednesday)
- Validation and Verification (chair: Luigi Lavazza, room: EI 8)
- Argus: Online Statistical Bug Detection
- Long Fei, Kyungwoo Lee, Fei Li, and Samuel P. Midkiff (Purdue Univ., USA)
- From Faults via Test Purposes to Test Cases: on the Fault-based Testing of Concurrent Systems
- Bernhard Aichernig and Carlo Corrales Delgado (United Nations Univ., Macau SAR China)
- Automated Systematic Testing of Open Distributed Programs
- Koushik Sen and Gul Agha (Univ. of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
- Formal Simulation and Analysis of the CASH Scheduling Algorithm in Real-Time
- Maude Peter Csaba Olveczky (Univ. of Illinois at Urbana-Champaign, USA, and Univ. of Oslo, N) and Marco Caccamo (Univ. of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
12:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 15:00 SESSION 3A (Wednesday)
- Unifying Invited Talk (chair: Jens Knoop, room: EI 7)
- The Weird World of Bi-Directional Programming
- Benjamin Pierce (Univ. of Pennsylvania, USA)
15:00 - 15:15 Break
15:15 - 16:15 SESSION 3B (FASE, Wednesday)
- Tool Demonstrations (chair: Arend Rensink, room: EI 8)
- JAG: JML Annotation Generation for Verifying Temporal Properties
- Alain Giorgetti and Julien Groslambert (Univ. of Franche-Comté, F)
- LearnLib: A Library for Automata Learning and Experimentation
- Harald Raffelt and Bernhard Steffen (Univ. of Dortmund, D)
16:15 - 16:45 Coffee
16:45 - 18:15 SESSION 4 (FASE, Wednesday)
- Software Evolution (chair: José Fiadeiro, room: EI 8)
- Trace-Based Memory Aliasing Across Program Versions
- Murali Krishna Ramanathan, Suresh Jagannathan, and Ananth Grama (Purdue Univ., USA)
- The Pervasiveness of Global Data in Evolving Software Systems
- Jason Selby and Fraser P. Ruffell (Univ. of Waterloo, CDN)
- Relation of Code Clones and Change Couplings
- Reto Geiger, Beat Fluri, Harald C. Gall, and Martin Pinzger (Univ. of Zurich, CH)
19:30 SOCIAL EVENT (Wednesday)
Heuriger
- This is the Viennese term for the wine of the most recent grape harvest, and it is also the name of the places where the wine is served. Enjoy Viennese wine and local food at the Heurigen Schübel-Auer, Kahlenberger Straße 22, Wien-Nußdorf. Free admittance to ETAPS participants.
Further ETAPS 2006 Programme Information:
- Programme Overview
- Main Conferences:
Complete Programme,
CC,
ESOP,
FOSSACS,
TACAS
- Workshops:
ACCAT,
AVIS,
CMCS,
COCV,
DCC,
EAAI,
FESCA,
FRCSS,
GT-VMT,
LDTA,
MBT,
QAPL,
SC,
SLAP,
SPIN,
TERMGRAPH,
WITS,
WRLA
- Tutorials:
Phoenix,
QuantComp
ETAPS 2006 |
Top |
HTML 4.01 |
Last Update: 2006-03-23